Popis projektu
První den roku nového byl ve středu, oblačný a dost světlý.
Bože, budiž náš ochránce
a učiň konec té válce;
dřív než to příměří mine,
ať v něm všeliký boj zhyne.
Měsíc leden byl teplý, málo sněžný a mrazivý, víc deštivý a protož cesty byly velice zlé a bahnivé.
Dne 29. a 30.ledna bylo jasno a teplo, ostatní všecky lednové dni samá vlhkost.
Na den Očišťování Panny Marie, jinak hromnic, celý den sníh i v noci padal na vodu a na bláto a z toho cesty až nad víru lidskou byly zlé, že nikam nebylo možno jeti; a za týden bez všech mrazů deštěm a teplem ten sníh sešed vody na Labe a jiné potoky přidělal, tolikéž na pole a luka etc.
Co nezhubila vojna,
smrt bere doma zhojna.
V pokrmích je drahota,
v povětří nezdravota.
V běhu světa samý křik,
pobožnost přec nemá vznik.
Jarní setí hned od polovice února místem začínalo se. Zde u Milčic na den sv.Matěje, v pondělí po neděli Invocavit, jsme začali. Posledního února sníh zemi poprášil a v noci mezi 1. a 2.března více ho přibylo a tak práce polní přestala.
Až 10.března zase jsme začali síti a okazovaly se časy, ale nedlouho; do 20.téhož každé noci téměř pršelo a tak po dolinách přeci se síti nemohlo. Zlé cesty vždy trvaly.
Od 23. do 30.března, aneb od neděle Smrtné do neděle Květné, byly teplé a jasné časy. Ač pak vždy každý den anebo v noci zmála pršelo, přes to přeci osýchala země, pole, luka, občiny, vše se zelenalo. Žita obzvláště začala vzhůru růsti a potěšení činiti, ječmeny též krásně vycházely. Ale na dolinách přeci ještě síti, ani pro zlé cesty hnoje voziti jsme nemohli.
Stromoví zahradní aneb ovocné vše jest poupaty květnými jakořka osypáno a jižjiž hned chce kvésti.
Dne 6.dubna byla Veliká noc ještě s mírnými a tešitelnými časy, ale 11.téhož začaly se zimy, mrazy a studené větry; tuť do 20.téhož již se ozimní osení velmi ztratilo, žita zmodrala a ztenčila se, ječmeny vycházející sežloutly a stromoví kvésti nemohlo – a ta radostná naděje ourodní začala pomíjeti.
Od 20. až do 27.dubna takové byly zimy a mrazy, jakéž ani v lednu nebyly, a ty jak obilní ourodu, tak svět stromový velice troudily. V neděli Jubilate, 27.dubna, mráz byl na 1/2 prstu, velmi studený vítr a sněžná prášenice.
Od 1.máje začaly býti teplejší časy a dnové sluneční, stromové rozkvétali, tak jako by žádnou zimu nebyli cítili, a kvetly hojně všeho druhu stromy. Ale suchota zase všelikou ourodu zemskou trápila; žita obzvláště po té zimě nemohla se spraviti, tak ztenčená a obřídlá zůstala.
Na den sv.Jana Nep. hojný déšť přišel a suchotu velikou, která zvláště u nás již smutnost v polích působila, rozvlažil; nato zas dne 18.máje, v neděli Exaudi, více vláhy přibylo. Buď Pán Bůh z toho pochválen!
Měsíce Juni dne 5. byl svátek Božího těla a tuť zase suchota panovala.
Okolo svátku sv.Víta deštivé a spolu zimavé časy se začaly a trvaly až do 27.Juni. Na den sv.Jana Křtitele velmi studeno a sníh se při tom viděti dal.
Mezitím vymetávající a kvetoucí pšenice tu i tam okázaly se velmi snětivé.
Začátek žní v tomto létě
ten den po svaté Marketě.
Žita měla pěkné časy,
sklizeli jsme suché klasy.
Velká parna zem tvrdila,
též i ovoce hubila,
které se stromu padalo;
v polích orat se nedalo.
Pozdnější osení zrálo,
však zrnem těšilo málo.
Tráva na lukách, občinách
nerostla ani v dolinách.
Třetího srpna, v neděli,
tuť jsme o dešti zvěděli,
odtud do Bartoloměje
pršel jest tři neděle.
Tuť pšenice, vikve, hráchy
činili všem lidem strachy,
neb sekané též i žaté
rostly jsou i na stojatě.
Velké škody na pšenicích
tu i tam i zde v Milčicích
učiněny jsou na poli,
v brázdách voda všudy stojí.
V těch třech nedělích tři dni jen
mohli jsme vyjít z domu ven,
v nichž jsme obilí vázali,
v stodolách s vozů skládali:
Devátého, třináctého,
k tomu třiadvacátého
srpna neměli jsme slotu,
a bylo vždycky v sobotu.
K tomu skrz to nepohodlí
taky jsme orat nemohli,
nebo všudy stála voda –
i v tom též nemalá škoda;
musiliť jsme jen mlátiti,
doma s dobytkem tráviti.
Na začátku srpna v těch deštích žádný nikam jeti nemohl; forman, který přijel do vsi, dával, co sám chtěl.
Na začátku září začaly se velmi prudké slunečné časy, tak že hned za týden pro sucho orat se nemohlo; dne 5., 6., 7., 8. a 9.září byla parna taková, že již po 3 léta nebyla.
Dne 11.září začaly se opět deště a sice každý den a každou noc pršelo; protož od 16. a dne sv.Lidmily nemohli jsme orati a pšenici a žito síti pro přílišnou vláhu a mokrost země, a kdo měl otavu posekanou, ta všecka hnila. Tráva na lukách, obcích a mezech i na polích – jako z jara – hojně rostla.
Na začátku října začaly se zase slunečné časy a se svou tichostí působily velmi krásné obilní setí a tuť celý měsíc říjen neviděli jsme deště, až zase sucho velké bránilo obilnému zrostu.
S těmi počasy zrodilo se převeliké množství myší a sice jak na polích a lukách, tak i ve staveních; kamkoliv člověk šel, všudy myši vidět bylo.
Dne 7.listopadu přišel deštík, po něm mohli jsme země orati a k jarnímu setí připravovati. Více vláhy přibylo dne 13.toho a opět 16. na neděli v noci a tuť to veliké množství myší v polích začalo se zmenšovati a osení okřívati.
Od polovice listopadu samé vlhké časy byly.
Do dne 12.prosince více vlhké a mokré než jasné časy byly, na Labi velká voda; od 21.listopadu až do 12.prosince u Poděbrad na lodích lidi převáželi.
Památka a den Narození Spasitele našeho celý den jasný a teplý byl.
Rok 1806 a měsíc prosinec dokonal s vlhkostí a velikými nočními větry. Na Nový rok první mráz.