Popis projektu

Povídka

Napsáno 1881. Vydáno poprvé ve Velkém slovanském kalendáři 1881

Ohodnoťte

Zatím bez hlasování.

Povídka se odehrává v roce 1722, kdy je v Čechách zostřen postup proti cikánům – nelidský císařský patent z roku 1721 poskytoval právo zabít cikána na české půdě.

Cikánka Cecila jde s dítětem, malou Agátou, za mužem do Čech a hned na hranicích vidí pověšeného cikána, na výstrahu všem cikánům, kteří by se chtěli dostat do Čech. Potká ji dragoun Procházka, jemuž cikáni zabili syna. Zatkne ji a odvede do Náchoda. Tam je odsouzena k trestu smrti, kdy je trest zmírněn kvůli polehčujícím okolnostem na zmrskání, uříznutí ucha, odebrání dítěte a vyhnání ze země.

Dítě je předáno staré Bérové, která je na děvčátko jako ras. Po čase se Procházka dozví, že byla Agáta staré Bérové odcizena – to jistě udělala matka-cikánka! Začne jít cikánce po stopě, až za třeskutého mrazu narazí na jeskyni ve skalách – a v ní objeví mrtvou cikánku, dítě i jejího muže. Všichni umrzli…

“Co zavinila Cecila? Proč byla odsouzena? Že byla cikánkou, že šla za mužem, aby dítě své a sebe lépe opatřila. Za to muka a trest. Tak dálo se počátkem onoho století, jež “filozofickým” se nazývá”.

Drobná Jiráskova povídka je strhujícím, i když brutálním příběhem, kterému vévodí Jiráskova lidskost a odsouzení jakéhokoliv bezpráví a zvůle. Rozhodně stojí za přečtení i zamyšlení!