Popis projektu
Povídka
Napsáno 1888
Jan Hodoval, bývalý vychovatel v knížecí rodině, pak advokátní koncipient, dostal nabídku bývalého profesora Bláhy, aby přijal vychovatelské místo u majitele Ostrova, a sice proto, aby pomohl zachránit české vlastenectví mladého pána, Edy – Jan Valenta, statkář na Ostrově, byl totiž hodný pán a vlastenec, ale jeho druhá žena byla pravý opak – přeje německému továrníkovi Weinoltovi, jemuž dohazuje svou dceru Melanii. Valentův první syn Václav je inženýr, také vlastenec, zato druhý, Fricek, hejsek a maminčin mazlíček. Třetí je Edáček, kterého má Hodoval vychovávat.
Paní domu se vlastenecký vychovatel nelíbí, ale pracuje proti němu marně. Hodoval se zamiluje do Evy, Valentovy neteře, která s Valentovými žije a je také vlastenka. Eva však miluje Václava. Fricek se zaplete s paní Brožovskou, přítelkyní Valentové. Statkář se vše doví, pošle Fricka do Prahy a zakáže Brožovské návštěvy.
Václav si nakonec vezme Evu a postaví českou továrnu. Melanie se provdá za Weinolta. Hodoval se vrací zpátky do Prahy – se zlomeným srdcem, ale s dobrým pocitem, že Edáček bude studovat českou školu.
Dobře napsaná tendenční povídka, jejíž obsah a poselství však dnes už málokoho zaujme.
Povídka je varovným výkřikem k záchranné práci na pomezí národnostním.
(Jaromír Borecký)
Tak jako v každé výchovné povídce i v Jiráskově agitační próze se nemenší váha než příběhu přikládá myšlenkám na skromnou fabuli navěšeným. Opakovaně se vracejí stesky nad nedostatkem vlastenecky uvědomělých žen a matek.
(Jaroslava Janáčková)