Popis projektu

Povídka

Napsáno 1880

Ohodnoťte dílo

Zatím bez hlasování.

Po lovu přijdou ve vypuštěném rybníce na kostru ženy. To pan Vojtěch Vobětický, když prchal od Bílé hory, přistihl svou ženu při nevěře – milence ubil, ženu zavezl doprostřed rybníka a utopil ji. Poté utekl do ciziny, kde se potuloval jako žebrák.

V den lovu se vrátil, zbědován a s pomatenou hlavou. Jen porybný Lupín a vrátný Vejda ho poznali. Vejda vysvětlí jeho osud desátníkovi, který tu s dragounskou hlídkou, přivolanou z města novým majitelem ze strachu před Švédy, střeží hráz. Dá nenadálého hosta předvést lajtnantovi porybným a jedním vojákem. Šílenec se však vytrhne, jak se jen ke statku přiblíží, a zmizí.

Ráno, ještě za šera, spatří hlídka podezřelou tmavou postavu, která se pohybuje středem vypuštěného rybníka. Po marném volání dragoun vystřelí a trefí prchajícího rovnou do prsou. O kousek dál bělá se z rozvlhlé černé hlíny kostra částečně travinou zarostlá…

Zachmuřený krajinný rámec, temné ovzduší neblahé doby, romantický příběh, to vše je dobře zachyceno a obratně kolem lovu, jehož starodávný způsob i s ním spojené hodování stručně a pěkně vypsány, seskupeno.

(Jaromír Borecký)