Popis projektu

Stať

Napsáno 1920. Vydáno poprvé v Topičově sborníku 1920-1 s názvem Vzpomínka, poté ve sv. 44 Sebraných spisů I a ve sv. 40 Sebraných spisů II

Ohodnoťte

Zatím bez hlasování.

Stať vyšla s hlavním názvem “Vzpomínka”.

Cesta s prof. Koulou vedla vlárským průsmykem do Trenčína, na Beckov, zpět Váhem Sulovským údolím na Žilinu, do Kremnice, k archiváři Pavlu Križkovi, s jeho synem na jarmark do Svatého Kříže, který Jirásek pro sebe nazývá “požehnaným jarmarkem”, pak do Zvolena, Dětvy, na slavné Jiráskovo bojiště do Lučence, odtud do Rimavské Soboty, na kaštyl Hrachovo, do Tisovce k Daxnerům, s nimi zájezdem na Muráň, posléze na výstavu do Pešti, kam snesen bohatý národopisný materiál z celých Uher:

“Tu teprve bylo studium. Poskytlo mně mnoho, ale často také naplňovalo trpkostí pro nespravedlnost a klam chlubivých maďarských pořadatelů.”

“Na nejvyšším štítu velebných Tater, na starém slovanském hradě Děvíně a jinde hrdé maďarské pamětní desky, sochy a nápisy. Pýcha z minulosti, pyšný, pánovitý výhled do budoucnosti, do nového tisíciletí. A dnes – desky, chlubné památky zmizely a zmizejí. A Slovensko, nad jehož ponížením a děsivým osudem srdce bolelo, je osvobozeno.”