Popis projektu

Divadelní hra

Napsáno 1894. Vydáno poprvé v Lumíru 1895, poté ve sv. 25 Sebraných spisů I a ve sv. 43 Sebraných spisů II

Ohodnoťte

Zatím bez hlasování.

Dr.Urban, advokát v okresním městě, ředitel místních ochotníků, který kdysi blouznil o hereckém životě, se začíná ve svém manželství nudit. U své ženy Míny, která ho miluje, ale je z ní pouhá hospodyňka, nenalézá vyššího porozumění. Mína přijala k sobě sestřenici Evu, sirotka, kterou vychoval strýc v Praze a vypěstoval v ní lásku k divadlu. Na stará kolena se však strýc zamiloval a mladá teta Evu vyštípala z domu. Urban je Evou okouzlen a zamiluje se do ní. O sokolském plese se neudrží a chce zjistit, zda ho Eva také miluje. Ta se však urazí a odjede do Prahy. Teta jí však opět přiměje z Prahy odejít. Evě nezbývá než se vrátit k Míně. Chce se uchytit u kočovné divadelní společnosti, neboť je pokládána za dobrou herečku. Prof. kreslení Soukup, původně umělec, vyvrací Evinu touhu po umění, drsně jí do čí popře její talent a varuje ji před životem v malé divadelní společnosti. Když se Soukup přesvědčí, že Eva neopětuje Urbanovy city, požádá Evu o ruku. Eva se zdráhá, ale přemožena upřímností jeho lásky nabídku k sňatku přijme. Klid, který chtěla Eva zaručit Míně svým odchodem k divadlu zaručí tedy odchodem k Soukupově matce.

Ačkoliv se tehdy opakovaně volalo po dramatu z měšťanské společnosti, výsledky v této oblasti byly nespornější. Alois Jirásek projevil chytrou obezřetnost, když se úsilí o takto pojaté společenské drama zúčastnil jen levou rukou.

(Jaroslava Janáčková)

Pěkná, svižná práce morálního jádra i zábavná. Konfliktem názoru liberálního a přísného se vážně dotýká bolavého místa našeho moderního života.

(Jan Voborník)

Nepovedená hra bez náboje, neaktuální a šablonovitá, dnes již zřejmě nikoho neosloví.