Vedle rozsáhlého Jiráskova rukopisu jeho vrcholného románu Temno, který začal vycházet časopisecky v roce 1912, a souvisejících Jiráskových poznámek a výpisů se do dnešních dnů dochoval zlomek konceptu Jiráskovy historické studie z jeho bádání v archívech, která se vázala k “Temnu”, respektive k jedné z důležitých, tragických postav románu, k myslivci Svobodovi.

Studii zřejmě plánoval Jirásek uveřejnit v některém z časopisů, se kterými spolupracoval, jak to často činíval. Pravděpodobně ji začal psát v době první světové války či těsně před ní, a závažné válečné okolnosti znemožnily Jiráskovi její dokončení, kdy později na text evidentně zapomněl. Ač se jedná o krátké torzo, je jistě zajímavé minimálně tím, čím vším se Alois Jirásek zabýval a co poutalo jeho pozornost.

Myslivec Svoboda je důležitou postavou Jiráskova románu “Temno”. Jeho tragický osud líčí Jirásek sugestivně, přímo i jaksi zpovzdálí, očima osob románu, kterých se přímo osobně nedotýká. Tímto pohledem tak Jirásek dociluje mimořádného účinku – navozuje přesně ten pocit, který obyčejní lidé žijící v útlaku a nesvobodě mají, když se jich perzekuce sice přímo netýká, ale vědí, že je všude kolem, a tím se vytváří všeobecný strach, obava a ostražitost.

Ostatně stačí krátký úryvek z románu:

Za poslední návštěvy Jiříkovy, bylo jednou v květnu odpoledne, začal ihned, jen Jiřík vstoupil, o deklamátorovi.

„Pan soused zmizel,“ hlásil Hubátius.

„Zmizel?“ žasl Jiří. „Snad –“

„Utekl, myslíte. Ne, to ne. Před pěti dny odpoledne jsem ho viděl naposledy. To přišel odpoledne domů a již nevykročil; večer nebyl ani “u Vorlíčků”, a ráno odešel. Kdy, nevím, já ho neviděl odcházet, ale podruhyně dole povídala, že ho zahlídla časně ráno, hůl v jedné a uzlík v druhé ruce. Hospodáři prý ohlásil, že jde na nějaký den z Prahy, do čtrnácti dnů však že se navrátí.“

Jiříkovi převanulo pomyšlení, vrátí-li se opravdu, hned však je zamítl a řekl jen:

„To je divné. Kam by se to vypravil –“

„Já vám, Jiříčku, povím; mně to, pravda, neřekl, ale myslím, že se nemýlím. Do Kopidlna šel.“

„Za bratrem!“ zvolal Jiří, překvapen. „Za tím myslivcem.“

„Tak.“

„Navštívit ho.“

„A snad rozloučit se s ním, a snad navždycky.“

“Myslíte –“

„Jak teď jsou zákony,“ Hubátius, juris licenciát, nadobyčej zvážněl, „a patenty proti nekatolíkům. To bludařství a kacířství, a kdo by je nějak fedroval, pokládá se pro crimine contra statum. Všechny patenty proti heretikům jsou tuze ostré, obzvláště poslední, předloni vydaný. To jsou tresty, a jaké, samá těžká práce obecní, na rok je nejmenší, galeje…”

„Ale tak starý člověk byl by na veslování na galejích nedostatečný.“

„Tak je tu ještě mrskání a vypovězení ze země. A hůř ještě s těmi, kdož kacířským učitelům a predikantům zdržování a doupě dávali a je skrejvali, nebo kdo tajná conventicula drželi a kacířské knihy vevláčeli. O těch se vejslovně v tom patentu rozkazuje, že musejí být na hrdle mečem trestáni.“

„Musejí,“ tiše opakoval žasnoucí Jiří.

„Tak je to vejslovně v tom patentu, nu, a ten myslivec takového kacířského vyslance či emissarium skrejval, sám jste to vypravoval…”

(kapitola LXVIII)

V ARCHIVU MĚSTA KOPIDLNA (?)

V archivu města Kopidlna mají sešit nevázaný, na jehož první straně je nadpis:

“Počet obecní městys Kopidlna, příjem a vydání peněz, obilí v slámě a na zrní a všelikterých materiálních věci vztahujíce se na r. 1728 –“

Na ukázku několik zápisů:

“Za 1/2 libry svíček na věž proti mrakům při zvonění 5 gr. 3 d. – Kováři od spravení mříže do šatlavy 20 gr. – Za plátno k smrti popravní Kubíčkovi, též od šití spodků 25 gr. 3 d. – Od vymlácení 66 mandel 1 snopu 5 kop 32 g. – Za 14 pometel pro vojáka do maštale, též kuchařce k metení 14 gr. – Za 35 vozů mrvy po 4 1/2 gr. – Kopa hřebíků podlažních.”

Mezi takovými zápisy také tento:

“Za 6 prken k popravě Tomáše Svobody do důchodu 33 gr.”

Tomáš Svoboda, myslivec, je znám z Jiráskova “Temna”.

Ohodnoťte

5/5 (1)