Popis projektu

Historická povídka

Napsáno 1895

Ohodnoťte dílo

Zatím bez hlasování.

Odehrává se na jaře roku 1742 v době obležení Písku Francouzi.

Válečná vichřice zavála tři koketní Francouzky, Mimi, Lucille a Therese, na neútulný zámeček. S lehkou myslí šly za svými galantními rytíři. Drsné podnebí, temný zarostlý parčík, to vše je děsí než těší, ale jakmile dorazí důstojníci, švitoří, smějí se a zpívají. Jen pošmurný mušketýr u brány po nich zle pokukuje a dychtivě naslouchá hajnému, co viděl u nich peněz, zlata, dukátů.

Idyla dlouho netrvá.

Se zkrvavenými hlavami utíkají Francouzi od Písku. Důstojníci ani nemají čas se pro své grácie vrátit. Jen plukovník pošle dragouna se smutnou zprávou. A ony chystaly svým galánům pastýřskou hru! Rychle pryč!

Pacholek, kterého Mimi před chvílí viděla z oken v důvěrném rozhovoru s mušketýrem a hajným, zapřahá do starého kočáru. Do Lucille a Therese vjede energie, jen Mimi se v předtuše chvěje o svůj další osud. Vskočí do kočáru, jedou, nevědí kam, jen doufají, že do Prahy.

Setmí se, kočár zastaví. Z kozlíku se ozvou hrubé hlasy, mušketýr nahlédne do vozu, který se opět dává do pohybu, ale jede směrem do polí. Grácie se začnou bát. Mimi vyndá karty a vytáhne pikové eso – smrt. Již se na ně zloději vrhají tesákem a šavlí. Lucille vystřelí z bambitky, ale mine…

V cerhoňských lesích ochraňují zapadlé hroby Francouzek tři kříže.

Ale vrahové nezůstali bez trestu – sedlák byl postižen chromotou, hajný byl zabit zkáceným stromem, mušketýr zešílel…

Balada z rokoka je napsána s nevšedním smyslem pro dynamiku, zkratku a tragickou ironii.

(Jaroslava Janáčková)

Dokonalá ukázka Jiráskova vypravěčského umění a schopnosti navodit správnou atmosféru. Jedna z nejlepších prozaických balad české literatury!

Balada je ve své stručnosti kabinetním kouskem Jiráskova vypravovatelského umění.

(Jaromír Borecký)