Popis projektu

Povídka

Napsáno 1890. Vydáno poprvé v Osvětě 1890, poté ve sv. 13 Sebraných spisů I a ve sv. 24 Sebraných spisů II

Ohodnoťte

Zatím bez hlasování.

Petr Kmínek, vysloužilý nadporučík, svlékl uniformu a odebral se do rodiště na odpočinek. Měl tu bratrance Emanuela Kmínka, u něhož se ubytoval. Oba zůstali starými mládenci. Emanovi hospodaří zlá sestřenice Frony, která bývala hospodyní na faře. Dobrý, ale slabý bratranec se vychloubá tím, že byl v roce 1848 setníkem gardy a místním velitelem.

Petr Kmínek je šlechetný a vzdělaný člověk. Na strážnici spatří sirotka, kterého se ujme jako otec a vezme ho k sobě. To se naprosto nelíbí domácí hospodyni Frony, sobecké a chamtivé ženě, která se přičiní o to, že chlapce s Petrem dostane z domu.

V tu dobu Petrova bývalá láska, vdova Isa Lončarovičová, s níž si dopisoval, projíždí nedalekou vesnicí k synovi Eugenovi do Prahy. Sejdou se, ale jejich setkání nedopadne dobře. Petr jí o Eugenovi leccos naznačí a Isa se urazí. Ještě na nádraží se však ze synova telegramu přesvědčí, že měl Petr pravdu. Eugen zoufale prosí o pomoc. Hrozí mu soud. Petr v pohnutí uzná svým falšovaným podpisem signovanou směnku. Nastanou mu teď krušné časy, jak dluh umořit. Eugen z něj již dříve tahal peníze, ale tato částka byla pro něj příliš vysoká.

Sirotek František se trápí – neví, co se se strýcem děje. Strýc si toho všimne a začne se mu zase víc věnovat. Přes Froniny pomluvy a snahu držet Petra a Emana od sebe, dozví se nemocný Eman o jejích piklech. Zjistí i to, jak na tom Petr je a chce mu pomoci. Požádá Frony, aby pro něj poslala. Ta se vymluví, že je už pozdě a že pro něj pošle ráno. Když Eman usne, ukradne jeho závěť, která byla napsána v její prospěch.

Ráno se Frony zase vykrucuje. Eman nemůže nalézt svou závěť. Nechá poslat pro Petra a sekretáře. Když se Petr objeví, padne mu Eman do náručí. Ten ho odnese do postele. Po příchodu sekretáře s Františkem Eman ukáže na stůl, na kterém křídou napsal svou poslední vůli. Frony to chce smazat, ale to se jí nepodaří. Nakonec Eman sepíše novou závěť.

Po Emanově smrti se Frony ohání odcizenou závětí, ale platí ta poslední, dosvědčená svědky. Petr doplatí svůj dluh a vyrovná se s Frony.

“Petr Kmínek” náleží silou životnosti figur a jadrností obsahu k nejlepším maloměstským historiím.

(Jan Voborník)

Povídka vyniká charakteristikou postav… Zvláště výjevy s poslední vůlí napsány jsou s dramatickou živostí.

(Jaromír Borecký)

Znamenitě napsaná povídka, která může oslovit i dnešní čtenáře.