Popis projektu

Povídka

Napsáno 1879

Ohodnoťte

Zatím bez hlasování.

Povídka se odehrává za “bramborové vojny” roku 1778.

Tříčlenná hlídka – desátník Sekota, dobrák Pospíšil, zvaný Stěhula a nováček Pelíšek – se usadí v Pekelském mlýně, v údolí nad Novým městem, kde žije švarná vdova mlynářka Frantina s nevlastní sestrou Lidkou a povídavou služkou Bárou. Sekota si začne dělat naděje na Frantinu, Pelíšek na Lidku, s kterou se zná ještě z dob, kdy tu byl na učení, mlynářka myslí na stárka Vlčka, se kterým se však již dorozuměla Lidka, kdy se scházejí na pokraji lesa u hrobu, na kterém prý sedává “ženich” – byl zde totiž před lety zastřelen neznámý důstojník, který si sem přišel zpět vydobýt nevěsty, která ho nechtěla a dala se unést jiným.

Pelíšek je odbyt Lidkou a umíní si vypátrat “strašidlo”, aby se jí pomstil, ale zkoupá se v potoku. Sekota si vylévá zlost na mlynářce. Stěhula se snaží všechny krotit a připravuje mlynářku na její zklamání a smiřuje ji s láskou Václava a Lidky.

Když už má být svatba, zavřou zhrzení vojáci každého do jiné komory. Tu odhodlá se Barbora jít to ohlásit do města. Cestou potká dva důstojníky, kteří přijdou včas, osvobodí zajaté a sjednají nápravu. Nakonec si i paní mlynářka vezme po čase bezdětného vdovce. A tak vše dobře dopadne.

Idylický příběh plný jemného humoru a ironie, i přes romantický závěr rozkošný a určitě si zasluhující pozornost dnešních čtenářů.

Nenucené vypravování, prostý, nehledaný humor jsou předností povídky.

(Jaromír Borecký)