U příležitosti zahájení českého předsednictví EU pronesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová  1.7.2022 v Litomyšli zahajovací projev, ve kterém mluvila mj. s úctou a respektem i o Aloisi Jiráskovi. Typicky pro dnešní stav české společnosti byla tato výjimečná zmínka o Jiráskovi českými médii víceméně ignorována, ač se nejedná jen o uznání samotného Jiráska, ale o uznání celé jedné významné etapy české kultury a českých dějin.

Před slavnostním koncertem České filharmonie:

Po projevu předsedy vlády Petra Fialy přistoupila k řečnickému pultu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová a vedle Bedřicha Smetany a Václava Havla věnovala nemalou část svého vystoupení i Aloisi Jiráskovi (v simultánním překladu Aleny Hanusové pro Českou televizi):

“Pane ministerský předsedo, drahý Petře, dámy a pánové, děkuji, že jste nás přivítali v tomto úžasném zámku, který je skutečně tak slavný a který navíc představí tak úžasný hudební program. Já jsem věděla, že se Bedřich Smetana narodil v Litomyšli, ale vím, že tady také učil jeden z dalších velmi zajímavých spisovatelů, jeden z největších spisovatelů české literatury Alois Jirásek, který zde psal o historii českého národa počínaje jeho otci zakladateli až po současné hrdiny. To vlastně pozdvihlo historii vašeho národa a také jeho hrdost.

Česko vždy inspirovalo zbytek Evropy příběhy odvahy, statečnosti. Hovořím samozřejmě o hrdinech roku 1968 a také 1989. Také hovořím přirozeně o Václavu Havlovi, což byl vůdce a morální inspirace nikoliv pouze pro Čechy, ale pro všechny Evropany.

Ale také hovořím o českých hrdinech dnešního dne. Každá rodina nabídla své srdce a svůj domov ukrajinským uprchlíkům. Čeští studenti jsou dobrovolníky, pomáhají se starat o děti, jsou tu desítky tisíc Čechů, kteří manifestovali v ulicích Prahy, aby protestovali proti válce a aby prokázali svou solidaritu s Ukrajinou. Ještě jednou. Čeští lidé jsou vedeni příklady z historie, kdy byly těžké časy a různá protivenství.

A teď přišel čas, kdy Česká republika bude vést Evropskou unii v pozici předsedů Evropské komise. Je tady celá řada spojenců, ale Česká republika je geograficky i kulturně posazena přímo v srdci Evropy, a česká kultura byla vždy ve středu evropské historie.

Já se těším na to, že s Vámi, drahý Petře, budu velmi úzce spolupracovat v těch nejbližších šesti měsících, protože úkoly, které nás očekávají, jsou opravdu v pravém slova smyslu historické.

My budeme podporovat Ukrajinu v jejich boji za svobodu a pomůžeme jim překonat agresora. My se budeme snažit ukončit svou závislost na fosilních palivech pocházejících z Ruska a budeme se snažit tohoto využít i pro přechod na čistší a udržitelnější energie, což nám pomůže vytvořit i pracovní příležitost zde, v České republice. Budeme digitalizovat svou ekonomiku, která se stane pružnější, solidnější, pevnější, posílíme svou demokracii a budeme chránit naše občany.

Celá Evropa teď spoléhá na české vedení, na české předsednictví, a věří, že nás provede při řešení těchto obtížných úkolů. Jsou to úkoly, kterou jsou opravdu velké, obrovské, ale to je právě ta výzva, a já si vždycky vzpomínám na jednu větu Václava Havla. Já si na ni pamatuju, protože on právě při mém prvním působení v Evropské komisi – Havel řekl: Pracujte pro něco, protože to je dobré, a ne prostě proto, že máte šanci na úspěch. Tohle je něco, co nás musí hnát dopředu, ta jednota cílů, síla našich evropských hodnot a vášeň pro svobodu. To vlastně inspirovalo celé generace českých hrdinů. Největším úspěchem Evropy bylo vždy to, když se nám podařilo prokázat odvahu společně, a já věřím, že v časech, jako jsou tyto, Evropa může s vámi počítat, s vámi, s Českou republikou, a s jejími úžasnými obyvateli.

A teď se nesmírně těším, že si vyslechnu tuto nádhernou Smetanovu hudbu. Děkuji.”

Svůj zahajovací projev von der Leyenová uvedla i na svém twitterovém účtu. Celý projev v původním, anglickém znění naleznete ZDE.

Je velice dobře, že po tolika těžkých letech, která Jiráskovi vůbec nepřála (nejdříve ideologická dezinterpretace a zneužití komunistickým režimem, poté polistopadová – ze začátku i pochopitelná, později však již neomluvitelná – ignorance), byla Jiráskova pozice v české historii i kultuře vyzdvižena a zdůrazněna. Bohužel se tak nestalo někým z Čech, ale slovy – jistě nezaujatými – z ciziny… Jak typické pro naši zem… Jistě stojí i za povšimnutí, že nikdo z českých pořadatelů, účastníků a komentátorů akce Jiráska ani jednou ve spojitosti s Litomyšlí nezmínil…

Ohodnoťte

Zatím bez hlasování.